Французите започнаха "велореволюция", която може да превърне столицата Париж във велосипедна зона.
Общината във френската столица дава под наем 20 000 колела, които може да бъдат наети в 250 станции в различни части на града.До януари 2008 г. се очаква откриването на още 1400 места, от които парижани да могат да вземат колело. Теоретично в никоя точка на града човек не би трябвало да е на повече от 900 метра от станция за велосипеди.
Подобни проекти са започвани и на други места във Франция с променлив успех. Общинарите от Париж обаче са убедени, че техният град ще бъде първата столица, която е довела до успешен финал инициатива по насърчаването на използването на велосипеди. Ключов в случая е мащабът, който е твърде голям за провал на проекта. Неговото име е Велиб, игра на думи между "велосипед" и "свобода". Свобода от мръсния въздух и тежкия автомобилен трафик.
"Когато за пръв път се заех с Велиб, бях удивен от количеството станции - 750 още от самото начало. Всички бяха много ентусиазирани да намалят трафика", казва млад парижанин. Той е един от мнозината, сътрудничещи на проекта, който се посреща с одобрение и от столичните автоклубове.
В Амстердам въпреки холандската любов към колелото велосипедите под наем не пожънаха очаквания успех. Подобна програма започна и в Лион през 2005 г. и работи добре.
Велиб се самоиздържа, а първоначалните разходи са поети от местна рекламна агенция в замяна на 1600 билборда из Париж. Във всяка станция има машина, подобна на банкомат, в която се поставя универсална карта, важаща както за Велиб, така и за градски транспорт. Чрез нея колело може да бъде наето за определено време за символична цена - едно возене струва едно евро, а годишен абонамент - 29. Първият половин час е безплатен. Но ако колоездачът на се впише във времето, плаща глоба според закъснението си. Пилотната програма в Лион е показала някои слабости. Главната е, че половината от велосипедите са били откраднати или унищожени през първата година на програмата. По тази причина в Париж колелата могат да се вземат под наем само след първоначален депозит от 150 евро. Освен това велосипедите имат аларми, които се активират, ако не бъдат върнати навреме.
Пред парижани съществува сериозно предизвикателство - огромният град страда от това, което всъщност го прави толкова привлекателен. Уличките от ХI век трудно се справят с днешното интензивно автомобилно движение. Въпреки огромните задръствания и традициите на Тур дьо Франс само 150 000 души в 12 милионния парижки район притежават велосипеди. Целта на Велиб е да промени това положение. Вече са обособени големи райони в града, където се движат само таксита, автобуси и велосипеди. Но подобна мащабна велоинициатива би могла успешно да откаже хората от автомобилите им. Ако парижани успеят, то след Велиб техният град ще добие друг облик.
|