Хората, които си падат по офроуда и ветроходството казват, че между тези два екстремни спорта има доста сходни неща. Според яхстмените ветроходството е най-скъпия, най-трудния, но заедно с това и най-приятния начин за придвижване от точка А до точка В, където нямаш изобщо никаква работа. Същото важи с пълна сила и за почитателите на офроуда. Този факт бе потвърден от членовете на Трофи клуб България и колегите им от клуб Хот-Екстрийм, които - вместо да бръмнат с пълна газ за няколко часа по автомагистралата до морето, предпочетоха да бъхтат 5 дни 1 000 км. по черни пътища, за да се придвижат от столицата до Южното ни Черноморие.
Все пак участниците в шестия по ред офроуд-маратон Ком-Емине, който тази година се проведе като експедиция 4х4 без състезателен характер, си бяха поставили и една заветна цел, изразена с мотото - Да предпазим българската природа от унищожение. В офроуд-похода, известен още и като Другият начин да стигнем до морето, взеха участие както сериозни състезателни отбори, така и съвсем начинаещи офроудъри. Първите направиха последни настройки на машините преди старта на офроуд състезанието Адвенчър България 2007, а аматьорите успяха да се докоснат за първи път до тръпката на екстремния офроуд.
Стартът на експедицията бе даден на 20 юли в София. Първия ден колоната премина над язовир Бели Искър с любезното съдействие на концесионера Софийска Вода. Втория ден керванът продължи по маршрута Якоруда - Добринище - хижа Безбог - град Гоце Делчев. Третия ден участниците преминаха през живописните родопски села Лещен и Ковачевица, за да се спуснат до границата с Гърция при село Воднипад и Триград. Четвъртия ден джиповете стигнаха до Кърджали през селата Мугла, Гела и Смолян. Петия ден програмата се обърка от бедственото положение край Тополовград, създадено от умишлените палежи на горски масиви. Затова учасниците направиха екстремен марш на скок при 44-градусова жега по границата с Турция до село Лесово. Този ден беше изключително тежък и продължителен, но въпреки всичко експедицията успешно пристигна на 25 юли късно вечерта в график на финала при черноморското село Лозенец.
"Аз и колегите ми сме категорични, че експедицията успя да постигне всички предварително набелязани цели. Освен че открихме и картографирахме нови трасета, заснехме и поразиите на бракониерите, които на места са подложили на гола сеч гората. Керванът от 20 автомобила премина през уникални природни забележителности. На някои от тях направихме оборка и почистване на PVC-спомените, изоставени от предишни посетители. Доволни сме и от факта, че за 5 дни по 1000-километровото трасе нямаше нито една преобърната или сериозно повредена експедиционна кола, а ремонтите бяха от типа "детски болести", каза д-р Светослав Дойчинов от Трофи круб България.
Всички участници в експедицията също са единодушни, че този формат на преход връща приключенския и купонджийски дух на офроуда, който напоследък бе изместен от далеч по-агресивните офроуд състезания. Що се отнася до документално заснетите снимки за строителните и бракониерски безобразия по труднодостъпните планински райони, те ще бъдат предоставени на медиите.
в-к Монитор
|