Калиакра и бившето правителствено корабче Атанас Димитров, каза управителят Георги Петров. Плавателните съдове, както и фериботите Героите на Одеса и Героите на Севастопол бяха част от активите на Параходство БМФ до началото на месец март. Приватизацията на търговския флот обаче наложи тяхното изваждане от БМФ.
По думите на Петров новото дружество ще се занимава с каботажно плаване и ще преотдава корабите на туристически фирми. Вече са водени предварителни разговори с част от тях. Целта е решаването на проблема с издръжката на Калиакра и Атанас Димитров.
На практика БМКЦ ще бъде сред малкото структури, които се концентрират върху развитието на каботажните превози след оттеглянето на силистренската фирма Орикс. В продължение на четири години тя беше единствената, която се занимаваше с каботаж и извършваше плавания между Варна, Балчик, Несебър и Созопол. През февруари Орикс продаде кораба си Шипка в Италия и в момента пренаема Атанас Димитров, за да изпълни договорите с туроператорите, каза Петров.
В момента единственият плавателен съд, който извършва някакви редовни превози, е катамаранът Кримска стрела. Негов оператор е смесеното британско-украинско дружество Лондон скай травел, а агент - варненската Инфлот 1. Вече няколко години Кримска стрела пътува от юни до септември между Варна и Одеса, като при хубаво време плаването трае около 9 часа. От началото на месец юни Кримска стрела ще пътува и между Варна и Констанца. Пътят ще трае около 3 часа и половина, а цената на билета е 30 евро за еднопосочен и 50 евро за двупосочен. До Одеса плаването е 145 евро в двете посоки и 80 в едната.
БМКЦ ще вложи поне 50 хил. лв. за ново оборудване на баркентината Калиакра, каза още Петров. Според плановете единственият за момента наш ветроход ще участва в морски празници във френското пристанище Руан в началото на юли. След това програмата на кораба предвижда участие в две регати във Великобритания. Първата ще започне в Ливърпул през август, а втората в малкото пристанище Фалмът. Тя ще бъде във връзка с 500 г. от присъединяването на о. Мадейра към Португалия. Извън това обаче Калиакра също ще бъде отдавана под наем на туристически фирми. Дейност, с която баркентината се занимаваше и докато беше част от БМФ.
От началото на годината БМКЦ вече разполага и с три лодки с пускови устройства за спасяване по море, производство на норвежката компания Stromme. Стойността им е 160 хил. евро. На първо време лодките са базирани на борда на учебния кораб "Петър Берон". Целта е те да бъдат използвани за обучение на моряци на учебно-тренировъчния полигон, които предстои да бъде изграден. Той ще се намира върху терен от 1479 кв.м в южната промишлена зона на Варна.
Основният вид курсове, които трябва да се извършват на подобен полигон, са свързани с противопожарната охрана и безопасността на кораба и оцеляването по море. Съгласно международните изисквания полигонът задължително трябва да разполага с няколко вида спасителни лодки, два вида спасителни плотове и пряк излаз на море.
БМКЦ е основан през 1974 г. и е единственият, който провежда всички видове курсове за компетентност на морските лица в България. Годишно в него се обучават между 7 и 8 хил. души в над 100 краткосрочни курса. Центърът е сертифициран по ISO и е член на Международната асоциация за обучение по безопасност и оцеляване на море и на Асоциацията на морските учебни заведения на Великобритания.