Курортите на север от Варна нямат сключени договори за противопожарна защита и разчитат на службата във Варна. Това стана ясно, след като в началото на седмицата пламъци изпепелиха 400 кв.м магазини в курорта Златни пясъци.
От миналата година специални мерки се предприемат по общинска стратегия за действия при криза. "Договорът за този туристически сезон влиза в сила от 1 юни, каза кметът Кирил Йорданов. Той е сключен с областна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението (ОД ПБЗН) във Варна и с още 3 частни фирми - Даик С, П.О.Д. и Булпаз. По думите му миналогодишната сума за противопожарна охрана на Варна и курортите е била 90 хил. лв. Сега това ще струва на общината по 21 хил. лв. на месец до 30 октомври. Кметът не спести упреци към хотелиерите и собствениците на туристически обекти в курортните комплекси, които според него не проявяват никаква заинтересуваност, за да обезпечат сигурността на летовниците.
Йорданов упрекна и варненските огнеборци, че буквално са скрили сигнала и не са потърсили съдействието на фирмата, чиито противопожарни автомобили са базирани в района на Варненския свободен университет. "В такива обстоятелства няма място за професионална ревност, реакцията щеше да е много по-адекватна, ако се реагира от близка дистанция", категоричен беше кметът. Той подготвя специално писмо до началника на ОД ПБЗН във Варна, с което да настоява писмено за взаимодействие между службата и частните фирми.
"Нищо не сме скрили, действали сме по закон, възрази Сашко Грудев, началник на ОД ПБЗН във Варна. Въпросната фирма няма право да извършва подобна дейност, защото лицензът им е изтекъл." По думите му няма как сигналът да бъде препратен, тъй като е известно още, че, който иска помощ, трябва и да плаща за това. А никой в курорта няма договор за подобна услуга. Няма и нормативна база, която да задължи хотелиерите да се обвържат с подобен документ. Той се съгласи, че това изправя пред сериозен риск както базата, така и самите летовници.
Грудев призна, че ако бъде базирана противопожарна кола на територията на туристическите комплекси, това би съкратило значително времето за реакция. При инцидента в понеделник с горящите магазини огнеборците са били на място на 26-ата минута от получаването на сигнала за пожара. "Това е максимално сгъстено време при ненатоварен трафик, коментира шефът на ОД ПБЗН - Варна. В летния поток от коли по улиците и по магистралата за Златните времето се разтегля от 35 мин. нагоре." Той обаче беше категоричен, че не може да командирова кола, докато няма договор за противопожарна охрана между ръководената от него служба и собственици на туристически обекти.
източник: в-к Дневник
|