Хотелиери и ресторантьори по черноморското крайбрежие трескаво се опитват да се нагодят в невъзможно кратки срокове към неочаквания нов фактор за летния сезон - румънските гости. Засега те нямат и надеждна ориентация за това колко души приблизително да очакват, но за всеки случай започнаха да вдигат цените за нощувки и храна.
От една страна, според проучване, направено по поръчка на Агенцията за правителствени стратегии в Румъния, България е сред най-непривлекателните дестинации за туристите от северната ни съседка. От друга, прогноза на Националното сдружение на туристическите агенции в Румъния посочва 250-300 хиляди потенциални гости за сезона. Реалността вероятно ще се окаже доста по-скромна - румънците предпочитат почивка през уикенда, отколкото по-дълъг престой.
Свръхочакванията се появиха през май, когато по румънски данни само за четири седмици общо 40 хил. туристи са пресекли границата в посока българското Черноморие. Сред основните предимства на курортите ни съседите сочат реновираната и модерна база, качеството на обслужването и сравнително ниските цени на нощувките и допълнителните услуги. За дълъг уикенд в края на април и началото на май (т.е. все още извън активния сезон) румънците плащаха между 110 и 120 евро на човек. По данни на туроператорските компании след това офертите на хотелиерите за румънския пазар са скочили няколко пъти.
Най-силна е промяната в Златни пясъци, където преди месец и половина част от хотелиерите в комплекса свалиха цените до 10 евро за нощувка със закуска. Въпреки юнското поскъпване очакванията на едноименното туристическо дружество са за около 10 процента ръст на румънците през следващите четири месеца. "Румънският пазар е късен и по тази причина прогнозите не могат да бъдат точни", каза пресаташето на компанията Ирина Угринска. Според Иван Василев, управител на туроператорската компания "Клуб Магелан", най-сериозното повишение на цените за румънски туристи е именно за краткосрочните престои. "Пазарът го позволява, тъй като търсенето е насочено предимно към висококатегорийната база на първа линия, където цените по принцип са високи", каза Василев. Според него основно изискване на румънците е и обслужването по системата "ол инклузив". "Попаднат ли на подобна оферта, цената почти няма значение", каза още управителят на "Клуб Магелан".
В "Албена" АД прилагат различна пазарна политика и посочват, че от Златни пясъци през май са опитали да правят дъмпинг, от който в крайна сметка не печели никой. "Както ние, така и партньорите ни туроператори работим с изравнени цени за българския, руския и румънския пазар, каза Маргита Тодорова, търговски директор на компанията. И според нея румънците търсят предимно хотелите от първа линия с "ол инклузив", но различното тук е интересът към потенциала в корпоративни пътувания на големите румънски компании. По информация на отдел "Маркетинг и продажби" в курорта само "Водафон - Румъния", е заявила провеждане на семинари в 13 поредни седмици. "За разлика от други курорти Албена няма проблем с кадрите, които да обслужват румънския контингент, твърди Соня Стойчева, директор продажби в комплекса. През последните три години ние редовно вземаме на стаж по около 100 студенти от университета по туризъм в Букурещ. След влизането на страната ни в ЕС няма никакви пречки и за назначаването им на работа при нас."
Вярната посока тепърва напипват и ресторантьорите. Те сочат, че за разлика от организираните германски и британски гости румънските туристи са сред най-добрите клиенти и харчат определено повече. По Северното Черноморие, в Балчик и Каварна започнаха да отпечатват специални менюта на румънски език. Някои пробваха през празничните майски дни рязко да вдигнат цените, но опитът се оказа неуспешен.
"В сегашния си вариант цените на храненето и нощувките у нас са приемливи за румънските туристи, тъй като са близо два пъти по-ниски от тези в северната ни съседка", каза Валентин Спасов. Той е собственик на компанията "Лагард" за производство на френски хлябове и кроасани и верига ресторанти и кафе-сладкарници във Варна и курорта Златни пясъци. Според него поскъпването в заведенията е тенденция, започнала преди година. "Само цената на продуктите се е повишила за последните 12 месеца с не по-малко от 25%", твърди Спасов. Той допълва, че поскъпване над сегашните нива ще наруши пазарното равновесие и ще прогони клиенти, в това число и румънски.
Макар по качество на предлаганата почивка да е изостанала с няколко обиколки, конкуренцията в Румъния не спи. В началото на май независимо от очакванията броят на румънските гости бе по-малък в сравнение с дошлите за Великден. Като причина за спада тогава бе посочена светкавичната пазарна реакция на румънските хотелиери. "След като по Великден хотелите им останаха почти празни, румънците намалиха цените и това даде резултат, каза доц. д-р Марин Нешков, председател на Варненската туристическа камера. Нашето предимство остава фактът, че румънците имат по-висок стандарт от нас и цените тук са им изгодни", допълва Нешков.
източник: в-к Дневник
|