Силен скептицизъм изразиха депутати относно прилагането на обща визия за устойчивото развитие на Черноморието. В петък им беше представен проектът "Моят бряг", финансиран от холандското правителство, чиято цел е всички заинтересувани страни да дадат идеи за бъдещето на крайбрежието. Срещата уважиха едва петима депутати, всички от опозицията.
Макар да пожела успех на проекта, депутатът от ДСБ и бивш регионален министър Евгени Чачев каза, че е песимист. И сега има достатъчно проекти и хубави закони, които бяха погазени от последните две правителства, коментира той. Ако Законът за устройството на територията се спазваше, нямаше да има за какво да се срещаме, каза Чачев.
Колежката му и бивш екологичен министър Евдокия Манева прогнозира, че след две години, когато приключва проектът, ще има няколко пагубни решения на правителството, които ще "маркират" Черноморието. "Масово се издават разрешителни за строеж край Шабла и Дуранкулак, природен парк "Странджа", чийто защитен статут е застрашен, не получава подкрепа от централната и местната власт, а правителството само прие, че ще изключва от екомрежата "Натура 2000" места, за които в следващите месеци се приемат устройствени планове", изтъкна Манева. Прие се "ужасяващ" закон за черноморското крайбрежие, в който се даде две години отлагателен срок, за да бъдат задействани всички инвестиционни намерения, допълни депутатът.
Представителят на "Атака" Тодор Батилов нарече този закон лицемерна защита. Манева отбеляза още, че парламентът одобри петролопроводите Бургас - Александруполис и Бургас - Вльора, без да се извърши изискваната по закон екооценка. Представителят на ОДС Любен Дилов изтъкна, че има натиск за реализирането на големи проекти, сред които е и магистрала "Черно море", въпреки че според него не е ясно дали ползите ще компенсират екологичната вреда. Младото поколение ще се ражда със съзнанието, че винаги е имало цимент и бетон, коментира Батилов.
Рене Бустен, управител на консултантската компания "Поввик", която работи по проекта "Моят бряг", каза, че екипът знае за множеството конкуриращи се интереси, но не се плаши. Това, че в Холандия имаме опит чрез диалог да изготвяме подобни стратегии, не значи, че някои от страните не се срещат в съда, отбеляза Бустен. Той каза, че намерението им е за отделните райони по морето да се разработят генерални планове. Тепърва ще се решава кой ще ги управлява и прилага, дали ще бъдат вкарани в съществуващи стратегически документи, или ще бъдат независими, допълни Бустен.
източник: в-к Дневник
|