Има сериозен отлив на туристи в комплексите около Варна. Чужденците, които обикновено пълнеха Златни пясъци и Свети Константин, тази година са в много камерен състав. Според последната справка заетостта на местата за спане там е около 85 на сто. Ако обаче се направи справка от началото на сезона, този процент ще падне под 70, призна шефът на Асоциацията на хотелиерите в Златни пясъци Георги Щерев. "Една от причините за това е липсата на адекватна и масирана реклама. Пълният крах на политиката ни с руските туристи през това лято се дължи на визовата бариера и свързаните с нея формалности", посочва той. С приетия нов закон в Русия били прецакани много туроператори там, с които колегите им от България вече имали сключени договори от края на миналата година. Сега те масово се проваляли. Визи за България на руснаците изкарвали само големите акули в бранша.
Хотелиерите отдават нужното внимание и на кризата в социалната сфера в Германия и Великобритания. Там са намалени социалните добавки, които се ползваха от гражданите на тези страни за летуване по нашето Черноморие, обясняват специалистите. Част от редовно почиващите у нас в минали години чужденци вече са собственици на свои имоти край морето. Строителството в курортите край Варна вече не е проблем, но спомените от минали години определено още ни носят лоша слава. В курорта Св. св. Константин и Елена край Варна вечер е истинско мъртвило. Кръчмите работят досред нощ, но са празни. В тях безпомощно персоналът очаква посетители, които не се мяркат - нито в елитните ресторанти, нито в младежките дискотеки. В комплекса има туристи, но навсякъде в хотелите и бившите соцбази и почивни станции им предлагат ол инклузив. Затова от гостите вечер никой не харчи пари, освен за халба бира или за кока-кола на децата.
Така дълго чаканите туристи от Румъния за сезон 2007 така и не дойдоха. Хотелиерите изгониха съседите още като надуха за Великден цените като през август, обясниха туроператори от Балчик. В ранната пролет тогава вместо по 40-50 лв. за легло вземали по стотачка. В кръчмите надули цената на кафето на 2,50 лв., по-скъпо отколкото в Шератон. Масовият наплив на съседите у нас тогава стреснал румънските хотелиери. Те пратили свои хора на икономически шпионаж, които описвали всички цени подробно по Българското Черноморие. Още в старта на сезона браншовиците оттатък Дунав свалили тотално цените. Има отлив на туристи от английския, белгийския и немския пазар. Въпреки че у нас идват по-непретенциозни туристи, и те се дразнели от прекалено бавното обслужване. Препатили разказват как за чаша кола се чака по час, защото на 10 маси се падал по един сервитьор. Отгоре на всичко персоналът не бил особено учтив, а се случвало все по-често и да не владее добре чужди езици. Липсата на кадри е проблем, за който признават и хотелиерите. Те не са съгласни с водената политика българските специалисти, които завършват колежите по туризъм, да се изпращат на стажове в чужбина, когато у нас има остър дефицит.
"Има проблеми", каза и шефът на варненската Асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Димитър Лефтеров. Той призна за спада на туристическия интерес, но смята, че все още е рано да се правят кардинални изводи. "Вървим към пика на сезона и в зависимост от това колко ще се задържи той, ще успеем да отчетем годишен ръст от 5-6 процента.
източник: в-к Стандарт
|